0

منظور از ارزش نسبی مهره ها در شطرنج چیست ؟

Asghar
” ارزش نسبی مهره‌ها در شطرنج چیست؟ و چه تأثیری در یادگیری اصولی شطرنج دارد؟ در این مقاله قصد داریم پاسخ به این دو سؤال و سؤالات دیگر که در ذهنتان هست را بدهیم. در انتهای این مقاله با ارزش نسبی هر مهره به‌صورت کامل آشنا خواهید شد.

شناخت ارزش نسبی مهره‌های مختلف در بازی شطرنج بسیار مهم است زیرا در آن صورت شما در بازی هرگز یک مهره خوی خود را در مقابل یک مهره ضعیف حریف از دست نخواهید داد بازیکنی که در یک بازی مهره ضعیف خود را با یک مهره قوی دشمن عوض کند برتری پیدا می‌کند این بازیکن می‌تواند از این برتری برای مات کردن شاه حریف استفاده کند و یا مثلاً پیاده خود را وزیر کند و سپس بر دشمن پیروز شود.

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک شطرنج باز حرفه ای در شطرنج آشنایی به زبان و قوائد مربوط به خواندن و نوشتن شطرنج می باشد به این ترتیب که شما بدون یادگیری زبان شطرنج قادر نخواهید بود از جایی به بعد آموزش های شطرنج را مطالعه کنید ، ما در مقاله سیات در خصوص آموزش ثبت حرکات در شطرنج مقاله نوشته ایم ، اگر این مقاله را مطالعه نکردید از این بخش می توانید این مقاله را مطاله کنید | آموزش ثبت حرکات در شطرنج

 

عوامل دخیل در تعیین ارزش یک مهره در شطرنج

۱: قدرت مانور و بُرد (میدان عمل) مهره
۲: تعداد خانه‌هایی که یک مهره می‌تواند در یک حرکت از آنها عبور کند
۳: شمار خانه‌هایی که می‌تواند تحت کنترل داشته باشد
۴: میزان سرعت و عمق نفوذ مهره در اردوگاه دشمن
۵: میزان خطری که برای مهره‌های دشمن ایجاد می‌کند

ارزش نسبی مهره ها در شطرنج

تجربه‌ای که تا به حال از بسیاری از بازی‌های شطرنج به دست آمده است نشان می‌دهد که ارزش نسبی مهره‌های شطرنج تقریباً به شرح زیر است :
وزیر ۹ امتیاز
رخ ۵ امتیاز
فیل ۳ امتیاز
اسب ۳ امتیاز
پیاده ۱ امتیاز

در این فهرست از شاه نامی نبرده‌ایم زیرا شاه را نمی‌توان زد (گرفت) شاه اگر در وسط صفحه شطرنج باشد ۸ خانه را زیر نظر دارد درصورتی‌که در گوشه صفحه باشد حتی نیمی از این قدرت را هم ندارد و فقط از ۳ خانه مراقبت می‌کند.

تفاوت شاه با دیگر مهره ها در ارزش گذاری مهره ها در چیست ؟

تفاوت شاه با دیگر مهره‌ها در آن است که ارزش آن با میزان قدرتش تعیین نمی‌شود در شروع و وسط بازی شاه یک مهره ضعیف است که باید در امان باشد و از آن محافظت شود اما همین شاه در پایان بازی زمانی که خطر کیش و مات مهره‌های حریف روبرو نیست، قدرت قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند و دارا توانائی‌های متفاوتی در حد یک فیل یا اسب و گاه حتی یک رخ می‌شود.”
قوی‌ترین مهره، وزیر است این مهره در مرکز صفحه شطرنج 27 خانه، یعنی تقریباً نیمی از صفحه نبرد را تحت کنترل خود دارد

وزیر در گوشه صفحه صعیف تر است اما همچنان بر 21 خانه مسلط است

بعد از وزیر نیرومند ترین مهره رخ است ، رخ در هر کجای سفحه شطرنج باشد 14 خانه را زیر کنترل خود دارد

فیل در مرکز صفحه 13 خانه را زیر نظر دارد  در حالی که اگر در گوشه باشد فقط بر 7 خانه مسلط است

هر چند تعداد خانه های تحت کنترل فیل تقریبا به اندازه خانه هایی است که رخ زیر نظر دارد با این حال فیل بسیار ضعیف تر از رخ است علت آن است که فیل یا در خانه های سفید و یا در خانه های سیاه حرکت می کند . و بنابراین نمیتواد آن دسته از مهره های حریف را که در رنگ خانه های دیگر هستند تهدید کند مثلا فیل سیاه ( فیل واقع در خانه سیاه ) نمیتواند مهره حریف قرار گرفته در خانه سفید را تهدید کند ، وزیر ، رخ و فیل مهره های دور زن هستند زیرا می توانند مهره های دشمن را در هر فاصله ای که باشند از دور مورد حمله خود قرار دهند

اسب در مرکز صفحه بر 8 خانه و در گوشه آن فقط بر 2 خانه تسلط دارد

اسب در مقایسه با فیل ، خانه های کمتری را تحت کنترل دارد و بر خلاف فیل یک مهره دور زن حساب نمی شود ، بلکه تنها می تواند به مهره هایی که در نزدیکی آن هستند حمله کند اما از طرف دیگر ، قدرت حرکت ( مانور ) اسب از فیل بیشتر است زیرا می تواند از روی همه مهره ها بپرد و در عین حال قادر است هم د خانه های سیاه و هم در خانه های سفید به مهره های دشمن حمله کند . روی هم رفته این مزایا و معایب در کنار هم موازنه ای را به وجود می آورند که بر اساس آن ارزش اسب و فیل تقریبا یکسان و برابر در نظر گرفته می شود  شکل زیر توانائیهای پیاده را در زدن مهره حریف نشان می دهد .

پیاده های رخ ستون a  و پیاده ستون h هر کدام تنها یک خانه را زیر ضربه دارند در حالی که دیگر پیاده ها هر یک می توانند به دو خانه حمله کنند در میان سپاهیان شطرنج ، پیاده ها ضعیفترین واحد های نظامی به شمار می روند اما نباید آنها را کوچک بشماریم و دست کم بگیریم زیرا آنها توانایی را دارند که به وزیر یا هر سوار دیگر تبدیل شود .
شکل های زیر وضعیت هایی را نشان می دهند که در آنها مهره های سفید و سیاه دارای ارزش یکسانی هستند

به همین ترتیب ، شما می توانید نتیجه گیری کنید که دو فیل از یک رخ قوی تر است و یک وزیر با ارزش تر از یک رخ و یک فیل است الی آخر . در هنگام بازی شما باید ارزش نسبی مهره های مختلف را در خاطر داشته بباشید و در عین حال هرگز فراموش نکنید که هدف اصلی شما مات کردن شاه حریف است مات کردن شاه ارزش آن را دارد که شما هر تعداد از مهره های خود را که لازم باشد قربانی کنید .

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!