0

آیا تفاوت بین ترکیب و تاکتیک را میدانید ؟

Asghar

تفاوت تاکتیک و ترکیب در شطرنج 

شما هم از جمله بازیکنانی هستید که به ترکیب در شطرنج علاقه‌مند هستید اما نمی‌دانید اصول مهم یک ترکیب چه چیزی است یا اینکه ترکیب‌های شما همیشه با اشتباه همراه می‌باشد و منجر به باخت شما می‌شود؟!

امروز در مُدرن چس با شما همراه هستیم با آموزش نکات ویژه تاکتیک در شطرنج که می‌بایست همه شطرنج بازان برای برخورداری از یک ترکیب مناسب انجام دهد آشنا می‌شوید.


در این آموزش شما چه چیزی یاد خواهید گرفت:

در این آموزش با ویژگی ترکیب و تاکتیک آشنا خواهید شد.
در این آموزش تفاوت تاکتیک و ترکیب در شطرنج را خواهید آموخت.
در این آموزش نکات مربوط به یک تاکتیک و ترکیب را خواهید آموخت.
در این آموزش به سؤال  مطرح شده که سطح شما را ارزیابی می‌کند پاسخ خواهید داد.

تاکتیک در شطرنج چیست ؟

تاکتیک‌ها حرکت‌هایی هستند که به‌وسیله آنها ما می‌توانیم برتری‌های ماتریال به‌دست آورده و حرکت‌های اجباری را به حریف تحمیل کرده و  وضعیت خودمان را بهتر و پوزیسیون حریف را به هم بریزیم، در آموزش قبل با مفهوم تاکتیک در شطرنج بیشتر آشنا شدیم، اگر این آموزش را تاکنون نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم از لینک زیر آموزش مربوط را مطالعه کنید تا با مفهوم تاکتیک و انواع آن در شطرنج آشنا شوید .


هم اکنون بخوانید : آشنایی با مفهوم تاکتیک در شطرنج و انواع تاکتیکمنطور از ترکیب در شطرنج چیست ؟

برخلاف باور نو آموزان و افراد غیر حرفه‌ای ترکیب در حقیقت ادامه استراتژیکی نیست اما می‌توانیم تعریف کنیم ترکیب یک عمل خاص برای به خطر انداختن پوزیسیون حریف می‌باشد یا به توضیح ساده‌تر  مدیریت پوزیسیون برای رسیدن به برتری واضح است که در آخر می‌توانیم چنین بگوییم که‌تر کیب مجموعه‌ای از دو یا چند تاکتیک می‌باشد که می‌تواند به همراه قربانی نیز باشد.

 

نکته: نکته مهم که می‌بایست بدانید این است که اگر در وضعیت بدی قرار گرفته‌اید و سوارهای شما در صفحه موقعیت مناسبی ندارند نمی‌توانید تاکتیک یا ترکیب را اجرا کنید پس اولین شرط لازم خوب بودن جایگاه سوارها می‌باشد.

.به مثال زیر توجه کنید

در آموزش‌های قبلی به شما یاد دادیم که برای اینکه بتوانید درک مناسبی از پوزیسیون داشته باشید ابتدا در ذهن خود پوزیسیون را تجزیه و تحلیل کرده و نکات ضعف و قوت را شناسایی کنید. خب در این پوزیسیون اسب سفید در c4 موقعیت خوبی دارد به این دلیل که پیاده سیاه را زیر ضرب  دارد  و از طرفی سیاه به دلیل عدم گسترش به موقع سوارهای خود نمی‌تواند قلعه گیری کند.

.

.

خب بنظر شما سفید بایست چه کاری انجام دهد ؟

استراتژی که سفید می‌تواند در اینجا بکار ببرد این است که فیل خود را به خانه g5 انتقال دهد و بعد از قلعه گیری(قلعه گیری سفید ) با حرکت وزیر d2 و در حرکت‌های بعدی با انتقال رخ به d1 قوای بیشتری را برای حمله به پیاده سیاه در خانه d6 آماده کند اما …..


اما نوبت حرکت با سیاه میباشد

این لحظه  از لحظات ویژه برای سیاه می‌باشد به این دلیل که می‌بایست بهترین انتخاب را انجام دهد زیرا یک‌لحظه غفلت منجر به باخت خواهد شد و تنها موقعیتی است که می‌تواند وضعیت را بهبود داده و بازی را بازتر کند  اما  با چه حرکتی ؟

سیاه در اینجا حرکت اسب در e4 را انجام می‌دهد و با این حرکت خود پیاده مرکزی سفید را می‌گیرد و حال پیاده مرکزی d6 سیاه می‌تواند آزاد باشد و از فشار خارج شود اگر سفید اسب در e4 انجام دهد سیاه با حرکت d5 پاسخ می‌دهد که پیاده در این حالت چنگال زده و به هر دو اسب سفید یورش می‌برد.

خب همان‌طور که دیدید سیاه در پوزیسیون ابتدایی وضعیت مطلوبی نداشت اما با محاسباتی که انجام داد توانست با حرکت اسب در e4 بازی را متعادل سازد
در نظر داشته باشید که قبل از هر اقدامی در شطرنج می‌بایست تمام راه‌هایی که با حرکت شما به وجود می‌آید یعنی در پس حرکت شما هست را بررسی کنید تا دچار گرفتار حرکت‌های بینا بینی نشوید

 هم اکنون بخوانید :  منظور از تاکتیک بینابینی در شطرنج چیست ؟

توجه کنید با توجه به موقعیت بد سیاه در حالت اولیه حرکت اسب در e4 و تاکتیک و ترکیب برای سیاه مناسب نمی‌باشد اما چرا؟

خب حال نوبت شما هست بدون اینکه پاسخ را در انجین مشاهده کنید خودتان را بجای بازیکن سفید تصور کنید، حال سیاه حرکت اسب در e4 را بازی کرده و نوبت با شما هست  به نظرتان چه بازی می‌تواند برایتان بهتر باشد؟

اگر پاسخ را به درستی یافته باشید متوجه خواهید شد که همیشه ترکیب‌ها خوب عمل نمی‌کنند و برای اینکه ترکیب خوبی را اجرا کنیم می‌بایست چند نکته را رعایت کنیم مانند:
1: بررسی موقعیت مهره‌ها
2: بررسی تمام وضعیت‌های موجود در صفحه
3: عجله نکردن

 

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!