0

سیستم سوئیسی در شطرنج چیست ؟

در بیشتر مسابقات شطرنج ، احتمالاً خواهید شنید که برگزارکنندگان از سیستم “سوئیسی” برای تعیین حریف استفاده می کنند. تقریباً هر تورنمنتی که یک بازیکن در آن شرکت می کند ، از این سیستم استفاده می کند . در اینجا از وب سایت مُدرن چس  نگاهی گذرا به چگونگی عملکرد این قالب تورنمنت محبوب می پردازیم .

اصول اولیه سیستم سوئیسی در شطرنج

سیستم سوئیسی اولین بار در سال 1895 در یک تورنمنت شطرنج در زوریخ مورد استفاده قرار گرفت ، به این ترتیب نام خود را به دست آورد. در یک تورنمنت که از سیستم سوئیسی استفاده میشود بازیکنان هرگز حذف نمی شوند. در عوض ، بازیکنان در هر دور جفت می شوند. تعداد دورها از پیش تعیین شده است و برنده بازیکنی است که با پایان مسابقات بیشترین امتیاز را کسب می کند. بازیکنان به طور معمول برای هر برد یک و برا هر تساوی نیم امتیاز کسب می کنند ، گرچه سایر سیستم های امتیازدهی تقریبا به همین شکل است و در هر دور هر بازیکن مقابل حریفی که امتیاز یکسانی دارد یا امتیاز نزدیک به خود دارد قرار می گیرد .


هم اکنون بخوانید : نقش یک داور در اجرای قوانین شطرنج چیست ؟


قوانین سیستم سوئیسی شطرنج

در مسابقات شطرنجی با سیستم سوئیسی ، برگزارکنندگان سعی می کنند تا پایان این رویداد تعداد مشابه بازی های سفید و سیاه را به هر بازیکن اختصاص دهند. سازمان دهندگان بازیکنان را در هر گروه طبق یک سیستم رتبه بندی قرار می دهند که بازیکنان در یک نیمه بالا و پایین از هم جدا می شوند. بازیکنان در نیمه اول هر گروه با آن دسته از نیمه پایین جفت می شوند ( رقابت می کنند ) .

به عنوان مثال ، اگر شش بازیکن در بالای جدول حضور داشته باشند ، بازیکن شماره 1 مقابل بازیکن شماره 4 بازی خواهد کرد ، بازیکن شماره 2 در برابر بازیکن شماره 5  و بازیکن شماره 3 مقابل بازیکن شماره 6 قرار می گیرد.  این سیستم طبق گفته FIDE ، فدراسیون بین المللی شطرنج ، به عنوان “سیستم هلندی” شناخته می شود. اما این روش جفت سازی هنوز بخشی از سیستم سوئیس محسوب می شود و رایج ترین شکل  برگزاری در مسابقات سوئیسی شطرنج است.

یکی دیگر از تغییرات قرعه کشی سیستم سوئیسی شطرنج ، سیستم مونرد است که اغلب در تورنمنت هایی که در نروژ و دانمارک برگزار می شود مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم ، جفت شدن نسبت به سیستم هلندی کمی متفاوت است. برای مثال در همین گروه شش نفره ، بازیکن شماره 1 مقابل بازیکن شماره 2 جفت می شود ، بازیکن شماره 3 مقابل بازیکن شماره 4 قرار می گیرد و بازیکن شماره 5 مقابل بازیکن شماره 6 بازی میکند .

روش تعیین برنده در سیستم سوئیسی شطرنج

در هر دو روش قرعه کشی ، بازیکنان نمی توانند بیش از یک بار در یک تورنمنت برابر حریف بازی کنند. در رویدادهای بزرگتر ، بازیکنان همان باشگاه یا مدرسه اغلب از بازی یکدیگر در دورهای اولیه یا در بازیهایی جلوگیری می شوند که عواقبی برای اعطای جوایز نخواهد داشت. در پایان این مسابقات بازیکنان با توجه به امتیازات تجمعی خود در رده بندی قرار می گیرند. برنده با کل امتیازات حریفان تعیین می شود. رتبه بندی نهایی ، برای مقام های دوم ، مقام سوم ، مقام چهارم و غیره به همین ترتیب تعیین میشود و اگر نتایج مساوی باشد از روش های چون بوخ هولز و برگر استفاده می کنند

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  1. بازتاب: محمد حسین

    • از لطف شما نسبت به این مجموعه بسیار قدردانیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!