0

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات ماچجیلیس (ماکس) ایوه

Asghar

ماچجیلیس (ماکس) ایوه (1981-1901)

ماکس ایوه کل عمر را در هلند زندگی کرد و تنها قهرمان هلندی جهان است. وی بعنوان ضعیف ترین قهرمان جهان در طول تاریخ شناخته می شود و حیف و ناعادلانه است که این مرد مثال زدنی را از همه نظر رده دوم بشماریم.

ایوه در 1924 به درجه پروفسوری در ریاضیات رسیده و تا 1957 در همین زمینه فعالیت کرد. طی همه سال هایی که وی شطرنج بازی می کرد اینکار را به عنوان یک آماتور انجام می داد. ایوه همچنین تعداد زیادی کتاب شطرنج مفید نوشت و بعنوان یک آنالیزور گشایش شهرت یافت. شطرنج برای وی همراه با شنا، بوکس و زبان یک سرگرمی بود!

وقتی ایوه، آلخین را برای قهرمانی جهان به مبارزه طلبید کسی انتظار پیروزی وی بر آلخین را نداشت. شاید عمدتا به خاطر مشکلات الکلی آلخین، ایوه با 9 پیروزی، 13 تساوی و 8 شکست به برتری رسید. تا پیش از 1948 این موضوع در اختیار قهرمان بود که تصمیم بگیرد با چه کسی بر سر قهرمانی جهان مبارزه کند. به ندرت پیش می آمد که یک قهرمان با یک مسابقه مجدد موافقت کند. اما ایوه یک جنتلمن بود و تردیدی در دادن شانس دوم به آلخین بزرک وجود نداشت. آلخین مسابقه مجدد را با 10 برد، 11 تساوی و 4 شکست پیروز شد.

ایوه به بازی شطرنج برای سال های متمادی بعد از آن مسابقه ادامه داده و موفقیت های بسیاری کسب کرد هرچند هرگز مجددا نتوانست به رقیبی جدی برای کسب قهرمانی جهان بدل شود. در 1970 وی بعنوان رئیس فیده انتخاب شد و هشت سال در آنجا خدمت کرد. وی رئیس خوبی بوده و بالاتر از هرچیز به فکر خدمت به شطرنج بود.

 

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!