0

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات تیگران وارتانوویچ پتروسیان

Asghar

تیگران وارتانوویچ پتروسیان (1984-1929)

رابرت فراست شاعر در شگفت و ابهام بود که جهان در آتش به پایان خواهد رسید یا یخ: بوتوینیک بر آتش حملات ناگهانی میخائیل تال علیه شاهش غلبه کرد اما در برابر سرمای یخ روش دفاعی پتروسیان پژمرد. تیگران پتروسیان عنوان قهرمانی را در 1963 با 5 برد، 15 تساوی و 2 شکست از بوتوینیک گرفت. فیده حق مسابقه مجدد قهرمان را حذف کرد و بوتوینیک به این نتیجه رسید که برای تلاش جهت احراز صلاحیت کسب قهرمانی جهان از طریق روش معمول بیش از حد مسن است بنابراین در این زمان بوتوینیک بلاخره عنوان قهرمانی را برای همیشه از دست داد.

پتروسیان در ارمنستان پرورش یافت و این واقعیت، وی را به عنوان دومین قهرمان جهان اهل شوروی ولی غیرروس جهان بعد از تال معرفی می کند. (سومین و آخرین قهرمان جهان غیرروس اهل شوروی گری کاسپارف است. کسی که ارمنی است ولی متولد و بزرگ شده آذربایجان می باشد). برخلاف تال، بازی های پتروسیان از هیجان یک یورش دیوانه وار به شاه تهی بود. روش پتروسیان ظریف بود: وی می خواست مطمئن شود که همه امکانات فعال رقیبش تحت کنترل درآمده اند قبل از اینکه خود هر حرکت فعالی انجام دهد. افراد بسیاری بازی های وی را کسل کننده یافتند اما مطالعه ای دقیق از آن ها می تواند بسیار آموزنده باشد.

روش پتروسیان برای تورنمنت ها مناسب نبود زیرا وی بسیاری از بازی هایش را مساوی می کرد بنابراین عملکرد تورنمنتی وی هرگز مانند رقبایش قابل توجه نبود. اما در رقابت در مقابل یک نفر وی به سختی قابل شکست دادن بود. بوریس اسپاسکی این واقعیت را هنگامی که پتروسیان را برای قهرمانی جهان در 1966 به مبارزه طلبید دریافت و پتروسیان با 4 برد، 17 تساوی و 3 باخت به برتری رسید. پتروسیان شاید هرگز آشکارا بهترین بازیکن جهان نبود، آنطور که بوتوینیک در دهه 1940 و اسمیسلف در دهه 1950 بودند و نبوغ ذاتی میخائیل تال را هم نداشت. اما شکست دادن وی بسیار سخت و روش وی از زمان خودش جلوتر بود. ده سال بعد، آناتولی کارپف روش پتروسیان در کم اثر کردن بازی فعال حریف را وام گرفت و همین وی را قادر ساخت تا برای یک دهه بر شطرنج جهان حکمرانی کند.

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!