0

آموزش بلوکه کردن در شطرنج

بلوکه کردن به این منظور میباشد که مهره ها همدیگر رو محدود کرده و یا راه همدیگر را سد کنند  که در مورد شاه این موضع به مات مختنق معروف است و اشاره به زمانی دارد که شاه راه فرار خود را به دلیل وجود مهره های خودی از دست داده است.

.مثال اول : برای درک بیشتر به پوزیسیون زیر دقت کنید
.
.

آموزش بلوکه کردن در شطرنج.

در این پوزیسیون نکته ای که واضح است برتری سفید نسبت به سیاه در جناح شاه است همانطور که مشاهده می کنید سفید سه سوار آماده جهت حمله به شاه سیاه در جناح شاه سیاه دارد .
.

اما سوالی که اینجا مطرح است این میباشد که چطور میتوان از این برتری استفاده کرد   ؟

حرکتی که در ابتدا به ذهن هر مخاطبی میرسید حرکت فیل در f8  میباشد که این حرکت یک حرکت آرام بوده و سیاه میتواند با شاه f8 را گرفته و با توجه به اینکه فیل سیاه قطر را پوشش میدهد به بازی ادامه دهد

حرکت دومی که در اینجا به ذهن میرسد حرکت فیل در g7 میباشد که باز در اینجا شاه g7 را میزند و بعد از حرکت وزیر به h7 کیش ، شاه سیاه میتواند به خانه f6  نقل مکان کند

ما در حرکت دوم دیدیم که شاه سیاه میتواند از خانه f6 فرار کند پس میبایست چاره ای بیندیشیم و مانع از فرار شاه سیاه از این خانه بشیم و چه راهی بهتر از بلوکه کردن ؟ اما چطور ؟
.
بهترین راه در اینجا حرکت f6 میباشد  بعد از این حرکت سیاه با هر مهره ای که پیاده سفید را بگیرد خانه f6  را اشغال کرده و به طبع منجر به مات خواهد شد زیرا خانه فرار را با مهره خودی مسدود کرده که به این حالت  بلوکه کردن میگویند .
.
.

مثال دوم  :

.
مثالی که برای شما انتخاب کردیم بازی بین دو استاد بزرگ شطرنج میباشد  و تنها نکته ی بارزی که میبایست به آن دقت کنید ضعف شاه سفید میباشد ، اما چطور میتوانید از این ضعف شاه سفید استفاده کنید؟

آموزش بلوکه کردن در شطرنج
.
اولین کاری که میبایست سیاه جهت استفاده از ضعف شاه سفید انجام دهد  از بین بردن اسب سفید میباشد چون اسباز شاه دفاع میکند  پس سیاه حرکت رخ در f3 میکند  بعد از حرکت g در f3  سفید حرکت های بعدی سیاه موقعیت و حرکت های اجباری را برای سفید در پی دارد .

سیاه با حرکت فیل در b3 حمله خود را آغاز میکند سفید به ناچار مجبور است با پیاده فیل را بگیرد چون شاه جایی برای فرار ندارد .
.

نکته : در نظر داشته باشید زمانی که در مسابقه متوجه شوید که شاه حریف محدودیت دارد  کیش دهید .

بعد از حرکت سفید  سیاه یک حرکت زیبای انجام می دهد اگر مایل هسید میتوانید ابیتدا فکر کرده و بعد ادامه متن را بخوانید ، سیاه حرکت وزیر c1 را انجام میدهد یک حرکت بی نظیر که وزیر خود را برای دستیابی به اهداف خود قربانی میدهد  هدف سیاه از این قربانی بلوکه کردن خانه c1 میباشد تا شاه سفید نتواند به این خانه فرار کند سفید ناچار است رخ در c1 انجام دهد .

حال به وضعیت مهره های سفید نگاه کنید  ، شاه سفید تمامی راه های فرار خود را به وسیله مهره های خودی از دست داده و در اصطلاح شاه سفید بلوکه شده است  و حال سیاه با همکاری فیل و رخ خود با حرکت رخ در d2  سفید را مات میکند . / به قلم اصغر برزگر

 

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

  1. ساوجی گفته :
    21:20 1398/07/13

    خیلی عالی و مفید ، دستت دردنکنه استاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!