0

با انواع مدل های بازی شطرنج آشنا شوید

Asghar

با گذشت سالها ، تعدادی از بازی های جایگزین شطرنج توسعه داده شده اند ، برخی شبیه به شطرنج سنتی و برخی متفاوت از نظر متفاوت. بسیاری از این گونه ها نتوانستند محبوبیت خود را بدست آورند ، اما تعداد معدودی از آنها دارای پیروی زیادی هستند. بازی های ذکر شده در زیر برخی از محبوب ترین هستند – بسیاری از آنها در سرورهای شطرنج موجود است ، و بعضی اوقات در مسابقات سنتی شطرنج به عنوان رویداد جانبی بازی می شوند.

نسخه های قدیمی تر از شطرنج

قوانین شطرنج مثل همیشه وجود نداشت. شطرنج از قرن ششم به اشکال مختلفی وجود داشته و در طی سالیان متمادی تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. اولین بازی شطرنج ، چاتورانگا ، در قرن 6 ساخته شد ، و پس از آن xiangqi و شوگی .

صمیمی ترین اجداد شطرنج ، است که در قرن 7th در ایران رواج یافت. این بازی که در برخی از سرورهای آنلاین شطرنج موجود است ، با تغییرات اساسی بسیار شبیه شطرنج مدرن بود. پادشاهان ، روک ها و شوالیه ها با کسانی که امروزه از آنها استفاده می کنیم یکسان است. آلت فقط می تواند حرکت یک مربع، ملکه (شناخته شده به عنوان یک fers یا مشاور) فقط می تواند حرکت یک مربع را در هر جهت مورب، و اسقف (یا فیل) شروع به پریدن کرد مانند یک شوالیه، اما تنها دو مربع مورب.

شطرنج بوگوس

بوگوس یکی از محبوب ترین های شطرنج به ویژه در بین بازیکنان جوان است. در این بازی ، دو تیم از دو بازیکن هر یک در دو تخته شطرنج جداگانه مقابل هم قرار می گیرند. در هر تیم ، یک بازیکن تکه های سفید را می گیرد ، در حالی که دیگر بازی های سیاه را انجام می دهد. بازی به طور معمول و با یک پیچش بزرگ انجام می شود: وقتی یک بازیکن قطعه ای را ضبط می کند ، آن را به شریک زندگی خود منتقل می کند. به نوبه خود بازیکن ، او ممکن است یک حرکت شطرنج معمولی را انجام دهد یا یک قطعه اسیر شده را روی تخته قرار دهد. اولین دیدار برگشت در هر دو هیئت مدیره تصمیم می گیرد که کدام تیم برنده شود.

شطرنج Chess960

Chess960 ، همچنین به عنوان Fischer Random Chess شناخته می شود ، یک نوع شطرنج است که برای از بین بردن آماده سازی باز بدون تغییر اساسی در بازی طراحی شده است. پس از شروع بازی ، دقیقاً مانند شطرنج استاندارد بازی می شود.

تفاوت در نحوه تعیین موقعیت شروع است. پیاده ها مانند یک بازی عادی در امتداد رتبه دوم قرار می گیرند. با این حال ، ترتیب قطعات دیگر تصادفی است ، و تنها چند قانون حاکم بر نحوه تنظیم قطعات است. موقعیت سیاه همیشه وضعیت سفید را نشان می دهد ، هر طرف باید یک اسقف از هر رنگ داشته باشد ، و پادشاهان همیشه بین قلاب ها قرار می گیرند. در این قوانین ، 960 موقعیت شروع اولیه وجود دارد که می تواند قبل از شروع بازی با تاس یا روش های دیگر مشخص شود.

شطرنج با قطعات اضافی

چندین بازی شطرنج معمولی می گیرند و قطعات اضافی را به صفحه اضافه می کنند. به عنوان مثال ، هر دو شطرنج Capablanca و Gothic Chess دو قطعه جدید را اضافه می کنند: صدراعظم و اسقف اعظم. هر دو بازی در یک تخته 10×8 گسترده تر بازی می شوند تا مواد اضافی را در خود جای دهند. دو بازی در نحوه چیدمان قطعات متفاوت است.

صدر اعظم می تواند مانند یک شوالیه یا یک قلاب حرکت کند. اسقف اعظم می تواند مانند یک شوالیه یا اسقف حرکت کند. هر دو قطعه کاملاً قدرتمند هستند. صدر اعظم تقریباً به اندازه یک ملکه قوی است ، در حالی که اسقف اعظم تنها قطعه ای است که می تواند بدون هیچ کمکی از قطعه های دوستانه یا دشمن از آن بازدید کند. به غیر از این قطعات جدید ، این بازی ها با همان قوانین شطرنج استاندارد بازی می شوند.

شطرنج بازنده

شطرنج بازنده ، شطرنج خودکشی و یا آنتی چس تنها برخی از نام های داده شده به خانواده از بازی شطرنج است  که در آن بازیکن تلاش برای برنده شدن با از دست دادن تمام قطعات خود را دارد . در حالی که این بازی ها اکثراً فقط برای تفریح ​​انجام می شوند

این بازی ها معمولاً قوانین متفاوتی دارند اما فقط با چند تغییر قانون از شطرنج استاندارد بازی می شوند. ضبط مهره یا اسارت گرفتن مهره حریف در این نوع بازی اجباری است و  اگر یک بازیکن انتخابی برای گرفتن یک مهره داشته باشد می تواند هر کدام از مهره ها را که دوست دارد بگیرد ، اما نمی تواند از گرفتن یک مهر خودداری کند بنابر این می بایست وقتی امکان گرفتن مهره وجود دارد یک مهره را به اسارت در بیاورد و این یک اجبار است . پادشاهان مانند دیگر مهره ها از یک ارزش و جایگاه برخوردار هستند و قوانین یکسانی دارند و در هر زمان می توانند توسط حریف اسیر شوند. بازنده اولین بازیکنی است که تمام قطعات خود را از دست می دهد ، یا در برخی موارد ، قادر به انجام یک حرکت قانونی نیست .

کریگ اسپیل

کریگ اسپیل یک نوع شطرنج است که در آن بازیکن نمی تواند قطعات حریف خود را ببیند و به کجا نقل مکان نشده است. این اساساً بازی و استراتژی را تغییر می دهد. شطرنج سنتی بازی اطلاعات کاملی است ، در حالی که کریگ اسپیل چنین نیست.

با توجه به دشواری تدارکاتی کریگ اسپیل ، می توان آن را تنها با کمک یک داور – یک انسان یا یک سرور شطرنج – بازی کرد. داور می تواند به بازیکنان بگوید كه آیا آنها اقدام به انجام اقدامات قانونی یا غیرقانونی كرده اند ، هنگام دستگیری ، چه اسیر پیاده هایی در دسترس است و پادشاه آنها از كدام مسیر بررسی می شود. بازی واقعی همان شطرنج استاندارد است ، و هدف نیز کیش و مات حریف است .

 

شطرنج اتمی

شطرنج اتمی نوعی شطرنج محبوب است که بصورت آنلاین می تواند در تعدادی از سرورهای مختلف شطرنج بازی شود. در این بازی ضربات بسیار خطرناک تر است که در شطرنج استاندارد  ، علاوه بر اینکه قطعه ضبط شده از تخته حذف می شود ، قطعه ضبط نیز کشته می شود. هر قطعه (به جز پیاده ها) در شعاع یک مربع ضبط “منفجر می شود” و از صفحه جدا می شود. اولین کسی که پادشاه حریف خود را منفجر کرد برنده است.

اکنون که هفت راه جدید برای بازی با مجموعه شطرنج خود دارید ، هر نوع گزینه را امتحان کنید تا اینکه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. ممکن است متوجه شوید که از انواع مختلف بیشتر از شطرنج کلاسیک لذت می برید ، یا ممکن است تعیین کنید که ترجیح می دهید به قوانین سنتی پایبند باشید. خبر خوب بدون توجه به چه نسخه ای از شطرنج بازی می کند ، همه آنها یک راه عالی برای گذراندن وقت با دوستان و ورزش کردن مغز شما است .

 

 

 

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!