0

گام اول برای آموزش شطرنج چیست ؟

Asghar

شطرنج یک بازی بسیار قدیمی است که نخستین بار در حدود سده چهارم یا پنجم پس از میلاد مسیح در هندوستان ظاهر شد. اگر چه در مورد منشأ و ریشه پیدایش شطرنج افسانه‌های بسیاری وجود دارد اما هیچ کسی به درستی نمی‌داند که چه کسی اولین بار این بازی را اختراع کرده است ، امروز در مُدرن چس  برای شما آموزش خواهیم داد که چطور با هر یک از مهره های شطرنج بازی کنید !

شطرنج در حقیقت یک رقابت فکری مابین دو بازیکن است، این بازی بر روی یک صفحه مربع شکل که به 64 خانه مساوی سیاه و سفید تقسیم شده است انجام می‌گیرد هر بازیکن همیشه در گوشه سمت راست صفحه در مقابل خود یک خانه سفید دارد (به خاطر داشته باشید خانه سفید در گوشه سمت راست است)

.
هر بازیکن 16 مهره و در مجموع 32 مهره در شطرنج وجود دارد

در این بازی 32 مهره وجود دارد، 16 مهره سفید و 16 مهره سیاه. یکی از دو بازیکن مهره‌های سفید و دیگری مهره‌های سیاه را دارد . شکل زیر چگونگی قرار گرفتن مهره‌ها را در آغاز بازی نشان می‌دهد. در همه شکل‌های شطرنج حرکت  مهره سفید به طرف بالای صفحه و حرکت مهره های سیاه به سمت پایین صفحه است.

پیاده هرگز سوار خوانده نمی‌شود بنابراین هر بازیکن در ابتدای بازی 8 سوار در اختیار دارد جدول پایین تعداد هر یک از مهره‌های دو بازیکن و علامت‌هایی را که برای نشان دادن این مهره‌ها در شکل‌ها به کار می‌روند نشان داده ایم .
.

.

.
منظور از جبهه در شطرنج چیست ؟

شکل (۲) وضعیت مهره‌ها را در شروع بازی نشان می‌دهد و شکل‌های ۵ تا ۱۰ چگونگی قرار گرفتن تک‌تک مهره‌ها را نشان می‌دهند. بازیکنی که مهره‌های سفید را دارد ” سفید ” خوانده می‌شود و بازیکن دارای مهره‌های سیاه نیز ” سیاه ” نامیده می‌شود.
به نیمی از صفحه شطرنج مهره‌های سفید بر روی آن قرار دارند جبهه سفید و به نیمه دیگر صفحه که مهره‌های سیاه بر روی آن هستند جبهه سیاه گفته می‌شود، این تقسیم بندی در شکل زیر نشان داده شده است در این شکل یک خط افقی فرضی جبهه سفید را از جبهه سیاه جدا می‌سازد.

.
جناح چیست و چند نوع جناح در شطرنج داریم ؟

اگر بجای این خط یک خط فرضی عمودی در میانه صفحه شطرنج بکشیم دو وزیر در یک طرف صفحه شطرنج و دو شاه در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند، آن قسمت از صفحه بازی که وزیرها در آن قرار دارند  جناح وزیر و قسمت دیگر صفحه که دو شاه در آن قرار دارند جناح شاه نامیده می‌شود. جناح شاه سفید همیشه در سمت راست او و جناح شاه سیاه در سمت چپ او قرار دارد این اصل هرگز تغییر پیدا نمی‌کند ولو اینکه شاه‌ها و وزیرهای دو طرف در حین بازی بر روی صفحه در حال حرکت باشند .

هر بازیکن به ترتیب نوبت خود به بازی می‌پردازد و سفید همیشه آغازگر بازی می‌باشد. بر طبق قوانین بازی، یک بازیکن نمی‌تواند دو حرکت  پشت سر هم انجام دهد. همان‌طور که نمی‌تواند نوبت خود را به دیگری واگذار کند.

.
حرکت ” در بازی عبارت است از انتقال یک مهره از خانه‌ای به خانه دیگر

حرکت ” در بازی عبارت است از انتقال یک مهره از خانه‌ای که در آن قرار دارد به خانه‌ای که بر طبق قوانین شطرنج می‌تواند در آن پا بگذارد، اگر یک مهره حریف در خانه‌ای قرار داشته باشد که ما به آن پا می‌گذاریم  آن مهره گرفته (زده) شده است و بنابراین از صفحه بازی خارج می‌شود و دیگر نمی‌تواند به بازی برگردد بنابراین در طی یک بازی تعداد مهره‌ها همیشه فقط کاهش می‌یابد و هرگز اضافه نمی‌شود  در نظر داشته باشید دو مهره نمی‌توانند به‌طور همزمان در یک خانه قرار داشته باشند همچنین یک بازیکن هرگز نمی‌تواند مهره‌های خود را بزند  هر مهره در شطرنج حرکت مخصوص خود را دارد و همه مهره‌هایی که از یک نوع هستند به یک شکل حرکت می‌کنند.

در بازی شطرنج، هدف گرفتن (اسیر کردن) شاه حریف است. شطرنج بازی که زودتر موفق به این کار شود برنده بازی خواهد بود اگر هیچ یک از دو بازیکن موفق به این کر نگردد بازی به نتیجه مساوی ختم می‌شود.
از آنجا که آموختن حرکات همه مهره‌ها در یک جلسه کاری دشوار است ما این کار را مرحله به مرحله انجام می‌دهیم، در ادامه این آموزش شما یاد خواهید گرفت : پیاده ها چگونه حرکت می کنند و مهره حریف را می گیرند

چگونه  مهره‌ها را روی  صفحه شطرنج بچینیم

رخ ها همیشه در ابتدای بازی درگوشه صفحه هستند

اسب ها در کنار رخ ها می نشینند

فیل ها در کنار اسبها جای میگیرند


وزیر همیشه در خانه همرهگ خود بازی را شروع می کند

شاه سفید در خانه سیاه و شاه سیاه در خانه سفید قرار میگیرد
پیاده های هر جناح در ردیف جلو سوار های خود گذاشته می شوند

Asghar برزگر
Asghar

سایتی که هم اکنون از آن استفاده می کنید حاصل سال ها تجربه و اندوخته ما می باشد که بخاطر اعتلای شطرنج و ارزش نهادن به جایگاه شطرنج در بین خانواده ها اکنون به راحتی در اختیار همگان قرار گرفته تا شاید بتوانیم در نشر علم قدمی هرچند کوچک برداریم

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

نظرات کاربران

    پاسخی بگذارید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!